SOSU SYD dækker op til fællesmiddag

 
SOSU SYD dækker op til fællesmiddag for byens ældste

Der er fokus på det gode måltid, når SOSU Syd’s elever torsdag den 6. december inviterer til lokal fællesspisning for byens ældre, dækker op til kaffe-langbord på et plejecenter og serverer frokost på en lokal specialskole. Arrangementet sker som afslutning på et samarbejde mellem SOSU Syd, Meyers Madhus og Aabenraa Kommune, der har givet eleverne på SOSU Syd en konkret maddannelse som de første i landet.

Gode mad- og måltidsvaner handler om meget mere end at indtage grøntsager og fuldkorn. En god smagsoplevelse indtaget i et socialt fællesskab kan skabe madglæde og livskvalitet og har stor betydning i det forebyggende sundhedsarbejde. Og her har eleverne på Social- og Sundhedsskolerne en helt central rolle. Det er nemlig dem, der er med til at skabe de gode rammer for måltiderne ude på plejehjemmene, i børneinstitutionerne og i de sociale tilbud.Gode mad- og måltidsvaner handler om meget mere end at indtage grøntsager og fuldkorn. En god smagsoplevelse indtaget i et socialt fællesskab kan skabe madglæde og livskvalitet og har stor betydning i det forebyggende sundhedsarbejde. Og her har eleverne på Social- og Sundhedsskolerne en helt central rolle. Det er nemlig dem, der er med til at skabe de gode rammer for måltiderne ude på plejehjemmene, i børneinstitutionerne og i de sociale tilbud.Med dette afsæt har SOSU Syd i hele 2018 deltaget i projektet SoMeal i samarbejde med Meyers Madhus og Aabenraa Kommune. Og nu afsluttes projektet ved bordet over maden.

      - Vi har valgt at sætte et stærkt strategisk fokus på mad og fællesskaber, fordi vi tror på, at bedre mad og gode måltidsvaner fremmer vores elevers sundhed og livskvalitet. Når vi arbejder med læring og dannelse med maden, måltidet og fællesskabet som omdrejningspunkt, får vi ikke bare sundere, dygtigere og mere livsglade elever. Vi uddanner også vores elever til at arbejde               med mad og livsglæde i deres fremtidige arbejde, siger direktør på SOSU Syd, Lotte Dalegaard Pedersen.


Borgmesteren til bords

Nu skal elevernes tillærte kompetencer vises frem. Derfor sætter borgmester i Aabenraa kommune, Thomas Andresen (V) sig med til bords for at få syn for sagen, når SOSU-eleverne viser, hvad maden og måltidet betyder i det social- og sundhedsfaglige arbejde. Det sker, når eleverne inviterer til fællesmiddag på Social- og Sundhedsskolen i Aabenraa torsdag den 6. december 2018 fra kl 18 til kl 20. De øvrige gæster, der er inviteret til aftenens arrangement er hjemmeboende ældre, beboere på plejehjem i lokalområdet og organisationer.

   - Den viden, eleverne har fået nu, tager de med, når som medarbejdere i Aabenraa Kommune møder vores børn på skoler og institutioner og ældre i eget hjem og på plejehjem.
     Jeg er sikker på, at deres fokus på livskvalitet, sundhed og fællesskab gennem maden og måltidet kommer både unge og ældre i Aabenraa Kommune til gode mange år frem, siger Karsten Meyer Olesen, formand for social- og sundhedsudvalget, Aabenraa Kommune.   

Udover fællesmiddagen på Social- og Sundhedsskolen afholder sosu-eleverne i samarbejde med Meyers Madhus og Aabenraa Kommune den 6. december kl. 10.30 – 12.00 en frokost for elever på Fjordskolen samt et kaffelangbord kl.14.00 – 15.00 på plejecentret Grønnegården i Aabenraa for beboere og deres pårørende.

Foregangsskole

Regeringen har for nylig fremlagt en strategi for, hvordan den vil forbedre danskernes sundhed og livskvalitetgennem bedre mad- og måltider, og SOSU Syd er allerede på forkant med denne ambition. SOSU Syd ernemlig den første skole i landet, der har givet sine elever en konkret maddannelse. Via SoMeal projektet har eleverne tilegnet sig kompetencer i et køkken, der har rustet dem både privat ogprofessionelt. Projektet har givet både elever og medarbejdere viden og færdigheder om mad, måltider ogsundhed. Målet med projektet har været at øge elevernes egen sundhed og sætte dem i stand til at ageresundhedsambassadører. De har lært at arbejde med maden og måltiderne i forhold til det social- ogsundhedsfaglige arbejde på blandt andet plejecentre, i psykiatrien og på de pædagogiske institutioner

Samarbejde med Meyers

Det er Meyers Madhus, der står for den madfaglige del af projektet. Meyers Madhus har en bredprojektafdeling, som bl.a. rådgiver i hvordan maden og måltiderne kan være med til atunderstøtte eksempelvis forebyggelse, sundhedsfremme, trivsel og egenmestring.Dorthe Petersen, der er direktør i Meyers Madhus, er ikke i tvivl om, at det øgede fokus på madens rolle vilvære en gevinst for både Social- og Sundhedsskolen i Aabenraa og byens yngre og ældre borgere:

      - Sund, velsmagende og nærende mad har i sig selv en værdi især i forhold til udfordrede målgrupperSund, velsmagende og nærende mad har i sig selv en værdi især i forhold til udfordrede målgruppersom fx småtspisende eller personer med dysfagi. Men vi tror på, at maden og måltiderne kan mereend det. Alt det, der sker i køkkenet og omkring bordet kan være med til at                    understøtte det øvrigefaglige arbejde i f.eks. daginstitutioner og på plejehjem og i sociale tilbud. Der er nogle oplagtekoblinger mellem madens verden og dagsordener som rehabilitering, egenmestring ogsprogudvikling. Dem vil vi gerne sætte i spil i det her projekt sammen med eleverne på SOSU Syd.

Projektet har varet hele 2018 og afsluttes nu med dette event. Projektet indeholder bl.a. en fagligProjektet har varet hele 2018 og afsluttes nu med dette event. Projektet indeholder bl.a. en fagligværktøjskasse med inspiration til underviserne på skolen, der skal sikre, at projektet forankres på Social- ogSundhedsskolen i fremtiden.

 

 

someal  someal1

 

 • Image 5
 • Image 6
 • Image 7
 • Image 8
 • popupmiddag december2018 2
 • popupmiddag december2018 3
 • popupmiddag december2018 5
 • popupmiddag december2018 6
 • popupmiddag december2018 11
 • popupmiddag december2018 13
 • popupmiddag december2018 17
 • popupmiddag december2018 20

Flere nyheder

 • 1
 • 2
 • 3
Prev Next

Tina tog SOSU-uddannelse efter Bachelor

"Kombinationen af teori på skolen og praktik i plejen er...

18-05-2020

Job hos os - kontorelev

Social- og Sundhedsskolen Syd søger pr. 1. september 2020 en...

14-05-2020

5 nominerede til pris

Hele fem undervisere på Social- og sundhedsskolen Syd i Aabenraa...

13-05-2020

NYT: Førstehjælp under corona

European Resuscitation Council (ERC) har netop udgivet guidelines for hvordan...

07-05-2020

Corona-helt fra SOSU Syd

Michelle Slivsgaard vil også huske sin praktiktid under coronakrisen for...

06-05-2020

Heidi fandt sin vej på toppen af Kilimanjaro

Efter mange år med hårdt fysisk arbejde som slagter begyndte...

20-04-2020

Akut uddannelse i at arbejde med COVID-19

Vi tilbyder i maj på SOSU Syd et AMU-forløb på...

16-04-2020

SOSU Syd går forrrest

En nødlov gør det muligt for SOSU-elever at tage deres...

26-03-2020

SOSU Syds digitale lektiecafé

Kære elever På grund af Covid-19 virus arbejder alle lige nu...

24-03-2020

Skolen lukket indtil 13. april

Kære elever og jeres familier Her kl. 15 holdt statsministeren pressemøde...

23-03-2020

I skole derhjemme

Hej søde SOSU-studerende I har fået en kæmpe udfordring med at...

20-03-2020

SOSU Syd lukker for undervisning på skolen fra d. 12. 3. 202…

Kære elever og jeres familier. Som I nok alle sammen har...

11-03-2020

1072 gæster

  Vi er de  glade værter, for 1072 folkeskolelever fra 8...

06-03-2020

Fra ufaglært til uddannet efter 11 måneder på EUV

Daginstitutionerne får brug for mere pædagogisk maskinkraft. Derfor fik den...

24-02-2020

Tyngdebamser og Neuropædagogik

Mandag den 18. februar havde vi en temadag om børns...

19-02-2020

SOSU-elever fra Als i praktik i røgen fra de australske bush…

Tre seje sosu-elever er lige nu i praktik på et...

03-02-2020

Las Vegas

Vi kiggede lidt frustrerede på hinanden. ”Det kan da ikke...

31-01-2020

Finner er nysgerrige på Digi Tech

  Vi havde onsdag besøg af en finsk delegation på skolen...

30-01-2020

Webdesign byro aabenraa